Հայաստանում տնտեսական ակտիվության աճը 2025 թ.-ին զգալիորեն գերազանցել է սպասումները. ՀԲ
ՀԲ վերլուծաբանները նշում են, որ դեկտեմբերին աճը նախկինի պես պայմանավորված է եղել արդյունաբերությամբ և շինարարությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ 2025 թվականին Հայաստանում տնտեսական ակտիվության աճը զգալիորեն գերազանցել է նախնական սպասումները։ Այս մասին նշված է Համաշխարհային բանկի «Armenia Monthly Economic Update – February 2026» հաշվետվությունում։
Ըստ Հայաստանի վիճակագրության կոմիտեի նախնական տվյալների՝ 2025 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ամիսների տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2024 թվականի հունվար-դեկտեմբերի համեմատ գրանցել է 9,1% աճ։ Ընդ որում, դեկտեմբերին տվյալ ցուցանիշը կազմել է 14,4% (տ/տ)՝ նոյեմբերի 11,5%-ի համեմատ։
«Աճը (դեկտեմբերին – խմբ.) նախկինի պես պայմանավորված է եղել արդյունաբերությամբ և շինարարությամբ։ Արդյունաբերությունն ընդլայնվել է 38,6%-ով՝ շնորհիվ մշակող արդյունաբերության (հիմնականում գունավոր մետաղների արտադրության մեջ) աճի շարունակական արագացման՝ 43,3%-ով, և հանքարդյունաբերության՝ 34,9%-ով։
Շինարարությունը շարունակել է ցուցադրել բարձր աճ, որը հասել է 20,5%-ի», - ասված է ՀԲ ուսումնասիրության մեջ։
Նշվում է, որ էլեկտրաէներգիայի և էներգապաշարների արտադրությունը նույնպես դեկտեմբերին աճել է 13%-ով՝ երկու ամսվա լճացումից հետո։ Ծառայությունների ոլորտի աճը (առանց առևտրի հաշվառման) թուլացել է՝ նախորդ ամսվա 11,2%-ից հասնելով 8,2%-ի, իսկ մեծածախ և մանրածախ առևտրի աճը կրկնապատկվել է՝ նոյեմբերի 1,5%-ից հասնելով 3,2%-ի։
ՀԲ վերլուծաբանները մատնանշում են նաև, որ 2025 թվականին գրանցված ձեռնարկությունների թիվն աճել է 6,3%-ով՝ հիմնականում անհատ ձեռնարկատերերի թվի աճի հաշվին։